Historie vývoje účesu
Člověk odedávna pečuje o svůj vzhled. Nejdříve s pomocí bronzových a kostěných ozdob, později se snažil o celkovou úpravu zevnějšku. Z historie známe vývoj společnosti, rozdíly mezi společenskými třídami, jednotlivé etapy kulturního vývoje společnosti a oblečení, celková úprava vzhledu, tedy i účes, jsou nedílnou součástí těchto etap. V dobách starověku a středověku existovaly účesy pro vyšší vrstvy obyvatel, ale i pro nižší; také náboženství mělo na vývoj účesů vliv. Islám a křesťanství začaly vyžadovat krátké upravené vlasy u mužů a dlouhé u žen. Například ostříhání vlasů u mužů bývalo často symbolem jejich konverze k islámu. Až do 19. století byly v Evropě rozšířené složitě zdobené účesy, a to hlavně u žen, méně již u mužů. Změny ve společnosti a odbourávání starých režimů vedly rychle k diskreditaci veškerých bohatě zdobených stylů a směřovaly k jednoduchým střihům. Takto to zůstalo až do 60. let 20. století, kdy se během významných společenských změn hlavně v západním světě objevily účesy nové, do té doby neznámé (například dredy a podobně). Vynález gelu v 80. letech a dalších pomůcek ve vlasové kosmetice později vedl k ještě širšímu výběru různých účesů. Ty se mnohdy staly symbolem různých pop kultur (například emo, afro a jiné).
Historická období účesů
- Starověk
- Egypt
- Babyloňané, Asyřané, Peršané
- Židé
- Antika
- Kréta
- Řecko
- Řím
- Galové, Keltové
- Germáni
- Slované
- Středověk
- Gotika
- Novověk
- Renesance
- Baroko
- Rokoko
- Klasicismus
- Secese
Účes s prodlouženými vlasy
Díky různým metodám prodlužování vlasů můžeme s účesy experimentovat více než kdy jindy předtím. Některé metody prodlužování jsou „nastálo“, to znamená, že prodlužující vlasy se připevní nějakou chemickou metodou k vlastním vlasům a několik měsíců tak drží. S těmito vlasy lze vytvářet účesy stejně jako s vlastními vlasy. Další metody jsou krátkodobé – clip-in vlasy nebo různé příčesky se připevní k vlastním vlasům mechanicky. Lze je kdykoliv sundat a znovu nasadit. Díky novým metodám prodloužení vlasů se nabízí mnoho nových možností, jak změnit svůj účes, aniž by člověk musel čekat, než mu dorostou vlastní vlasy.
Gumičky do vlasů
Gumička do vlasů je doplněk do vlasů sloužící k jejich přichycení nebo k vytvoření účesu (cop, culík a podobně). Gumičky do vlasů mají různé barvy, velikosti, mohou být potažené mnoha různými materiály. Nejčastěji se ale používá gumová látka nebo bavlna, luxusnější gumičky jsou potažené hedvábím.
Česání a rozčesávání
Česání patří do základní péče o vlasy. Při oddělování vlasů do jednotlivých partií šetrně prameny rozčešeme od konečků směrem k hlavě. Vždy začínáme od tylní partie směrem k čelní. Vlasy nerozčesáváme násilím. Pomocí česání odstraňujeme z vlasů hrubé nečistoty (prach, pyl) a provádíme tak vlastně i lehkou masáž pokožky, což vede k jejímu prokrvení a napomáhá to k uvolnění většího množství mazu.
Kartáčování vlasů
Používáme kartáče s měkkými štětinkami. Kartáčováním odstraníme prach a nečistoty z povrchu vlasu, jemně masírujeme a tím prokrvujeme pokožku. Tento způsob je vhodný hlavně pro vlasy suché, dlouhé a bez sklonu k maštění.
Mytí vlasů a jeho význam
Vlasy myjeme vždy dvakrát, protože napoprvé nikdy nesmyjeme všechny nečistoty. Vlasy myjeme od tylní části krouživými pohyby až k vlasovému víru, pak boční partie a naposledy okraje. Nejpečlivěji však myjeme za ušima, kde se vlasy nejvíce mastí. Kromě základní péče o vlasy odstraňujeme nečistoty, výměšky mazových a potních žláz, zároveň provádíme jemnou masáž, při které dochází k prokrvení pokožky. Perioda mytí vlasů závisí na prostředí, ve kterém se pohybujeme, a na činnosti mazových žláz. A pozor! Je dokázáno, že masáž hlavy urychluje růst vlasů! Takže nezapomeňte své drahé polovičky masírovat.
Sušení vlasů
Vysoušeče vlasů urychlují proces sušení vlasů a foukají vzduch, který se obvykle zahřívá. Tento horký vzduch vysušuje vlasy tím, že urychluje odpařování vody. Nadměrné teplo však může zvýšit poškození vlasů. Vysoušeče se také používají jako pomůcky k tvarování účesů.
Nástroje na vlasy
Žehlička na vlasy
Žehlička na vlasy je pomůcka využívaná hlavně ženami na zkrášlení jejich vlasů. Jak již název napovídá, slouží k žehlení nebo jinak řečeno k narovnání vlasů. Ale je tu také možnost dalších úprav, které umožňují vytvořit lepší modely, zvláště za předpokladu, že ji ovládá zručný kadeřník či kadeřnice.
Žehlička na vlasy se skládá ze dvou keramických nebo teflonových ploch, které jsou rozžhavovány jako u klasické žehličky na prádlo a oblečení. Teplotu je možno u lepších modelů regulovat, a to přibližně v rozmezí od 80 °C až do 200 °C. Také existují exempláře s vodní lázní, která má zabránit spálení vlasů. Cena tohoto přístroje se pohybuje asi od 500 Kč výše. Některé žehličky mají i více funkcí, existují i druhy kombinované s jinými zařízeními (fén). Některé mají i nástavce, například s hřebenem a jiné.
Existují i cestovní žehličky, které jsou velice skladné na rozdíl od větších domácích žehliček a některé mohou fungovat i na napájení z automobilu na 12V autozapalovač.
Paruky
Paruka (z italského parrucca) je druh kosmetického doplňku nebo zdravotnické pomůcky, který se využívá pro zlepšení estetiky a dekorace hlavy. Je tvořena vlasy, či jejich náhražkami, které vlasy připomínají. Její nošení umožňuje člověku rychle změnit svůj vzhled nebo zakrýt nedostatek vlastních vlasů v podobě pleše. Déle se mohou nosit z náboženských či kulturních důvodů. Paruky se vyrábějí v celé škále vlasových účesů a barev v závislosti na přání zákazníka.
Paruky z pravých vlasů mají svá pro a proti, mezi největší kladné stránky takových paruk patří možnost stylování účesů (vlasy se chovají jako normální vlasy), dále si taková paruka zachová svou barvu déle než paruky z umělých vláken a především tyto produkty vypadají přirozeněji. Nevýhodou takových paruk je však jejich cena a čas potřebný na údržbu.
Ozdoby do vlasů
Ozdoby do vlasů jsou nedílnou součástí různých účesů, pomáhají je vytvořit a zdobit. V dobách dávno minulých si dámy zdobily vlasy kostěnými či bronzovými ozdobami, závoji, květinami i vlásenkami, perlovými šňůrami, dnes jsou velmi oblíbené sponky, vlásenky, hřebeny i čelenky.
Účesy pro ženy – foto
- Fotografie s účesy pro dlouhé vlasy.
- Fotografie s účesy pro polodlouhé vlasy.
- Fotografie s účesy vhodnými pro krátké vlasy.
- Fotografie, na nichž si můžete vybírat mezi svatebními účesy.
- Fotografie s účesy pro barvené vlasy.
- Fotografie s moderními účesy.
- Fotografie s účesy pro ženy podle tvaru obličeje.
- Fotografie, na kterých jsou vidět drdoly a společenské účesy.
Účesy pro muže – foto
- Fotografie s moderními účesy pro muže.
- Fotografie s účesy pro muže podle tvaru obličeje.
- Fotografie s účesy pro krátké vlasy.
- Fotografie s účesy vhodnými pro dlouhé vlasy.
Účesy pro ženy – video
- Zde je několik instruktážních videí, s popisem, jak vytvořit podstřižený dámský účes.
- Zde je několik videonávodů, které vám pomohou vytvořit moderní dámské účesy.
- Zde je několik videí, na kterých je vidět, jak je možné se ostříhat.
Účesy pro muže – video
Zde je několik videonávodů na to, jak vytvořit moderní pánské účesy.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Sérgie Savarese