Čištění vlasů
Jedlá soda
Jedlá soda je velmi účinná v péči o vlasy. Postačí jednoduchá směs vyrobená z jedlé sody a vody. Tento přípravek má i detoxikační účinky. Dalo by se říci, že je účinnější nežli běžně dostupné komerční produkty. Jedlá soda odstraňuje celou škálu nečistot z vlasů, včetně gelů, vosků a laků na vlasy.
Recept:
Smíchejte ½ šálku jedlé sody se 3 šálky teplé vody. Tuto směs aplikujte na vlasy během sprchování či koupání. Jde o velmi účinný šampon, který se musí vmasírovat do pokožky hlavy a následně dobře opláchnout teplou vodou.
Tento čistič vlasů však nemůže být používán příliš často, aby se vlasy příliš nevysušovaly a nedošlo tak k jejich poškození. Naopak se doporučuje, aby jej častěji používaly ženy s mastnými vlasy. Ty by tento přírodní prostředek měly používat několikrát týdně, aby jejich vlasy získaly zpět svůj obvyklý lesk a čistotu.
Mytí vlasů jílem
Pomocí jílu se vlasy vyčistí tak kvalitně, že vás to až překvapí. Mnoho žen si tyto čisticí prostředky vlasů velmi chválí i díky tomu, že jsou levné, plné vitamínů a minerálů. Výhodou je, že jíl nepění jako většina komerčních přípravků, jeho jedinou nevýhodou je, že je těžký a tvrdne. Jíl pro vlasy je k dostání v obchodech se zdravou výživou.
Recept:
Budete potřebovat asi ½ šálku jílu. Toto množství smíchejte s destilovanou vodou, dokud nevznikne jemná pasta. Tuto směs si pak naneste na vlasy a překryjte ji koupací čepicí či ručníkem. Překrytí hlavy je důležité, protože díky němu jíl ve vlasech neztvrdne a nestane se tak těžkým. Kdyby se tak stalo, mohly by se vlasy poškodit a následně lámat. Přikrytou směs ponechte ve vlasech po dobu 10 minut a poté ji důkladně opláchněte ve sprše. Je to podobné jako u jedlé sody. Jíl je také skvělým detoxikačním prostředkem pro vlasy, které jsou přetěžovány stylingovými přípravky. Tuto ozdravnou kúru můžete aplikovat i několikrát za měsíc.
Mýdlové ořechy
V Indii a Nepálu jsou stromy, které produkují bobule obsahující přirozené čisticí vlastnosti. Tyto „mýdlové ořechy“ lze používat jako prací prášek, mýdlo nebo šampon. Jejich obrovskou výhodou je, že neobsahují žádné chemikálie a umělá barviva. Tvorba šamponu z mýdlových ořechů je velmi snadná. Postačí hrst těchto ořechů smíchaná se 3 šálky vody. Vše se vaří po dobu 30 minut, poté se roztok nechá vychladnout. Jakmile je vše hotovo, můžete bezpečně používat jako šampon.
Tento šampon je vhodný zvláště pro jedince s citlivostí na barviva a vůně (aroma). Šampon je na stejné bázi jako dětský šampon. Je důležité, abyste pokaždé používali čerstvý roztok. Výhodou, ale trochu i nevýhodou tohoto přírodního šamponu je, že neobsahuje žádné konzervační látky.
Výživa vlasů
Majonéza
Majonéza je většinou známá jako surovina do kuchyně než na vlasy. Ale spousta žen ji používá pro výživu vlasů, zejména pro suché vlasy. Hlavní přísadou majonézy je totiž sójový olej, který vlasy dobře promastí, ale neproniká dovnitř struktury vlasů jako kokosový nebo olivový olej. K majonéze na vlasy lze přidat i jiné suroviny, například vaječné žloutky nebo citrónovou šťávu, která poskytuje další výživu vlasům.
Banány
Banánové masky jsou nejlepšími vlasovými kondicionéry. Banány totiž obsahují draslík, který změkčuje vlasy. Navíc obsahují mnoho vitamínů, například A, B, C a E. Obsahují také přírodní oleje, které pomáhají s elasticitou vlasů a zbraňují jejich třepení. Nevýhodou této masky je, že při dlouhodobém vystavení na slunci dochází k zápachu. Zkuste určitě tuto masku (ne na sluníčku) a uvidíte, jak vám bude vyhovovat.
Avokádo
Avokádo se používá i u komerčních produktů na vlasy a v péči o pleť. Avokádo má obrovské hydratační vlastnosti. Zejména účinné je pak u lidí se suchými vlasy. Nejlépe využijete výhody avokádové masky, když si koupíte velmi zralé plody a rozmixujete je. Do této hmoty pak přidejte ½ lžičky olivového oleje. Stejně jako banány i avokádo se může obtížně vymývat z vlasů. Po nanesení směsi na vlasy se doporučuje zakrýt hlavu koupací čepicí nebo ručníkem pro lepší efekt a účinek této masky. Směs můžete nechat působit, jak dlouho chcete, můžete si ji na vlasech nechat klidně dvě až tři hodiny. Maska se dá umýt vodou a jemným šamponem, zejména přírodním, například již zmiňovaným šamponem z mýdlových ořechů. I díky němu jsou vlasy úžasně lesklé po mnoho dní.
Jogurt
Kyselina mléčná obsažená v jogurtech je darem z nebes, a to zejména pro jedince s kudrnatými vlasy. Maska z jogurtu se však nesmí nechat ve vlasech příliš dlouho. Pro lepší účinky jogurt doplňujte i jinými surovinami, například medem či banány.
Závěrečné mytí vlasů
Jablečný ocet
Používání jablečného octa uzdravuje vlasy a pomáhá s obnovením rovnováhy pH. Zároveň ničí bakterie a přispívá k jemnější kůži na hlavě. Nejjednodušším závěrečným oplachem je právě jablečný ocet smíchaný s destilovanou vodou. Postačí 1/3 šálku jablečného octa smíchaná s litrem vody. Tato směs se aplikuje na vlasy zejména ve sprše. Některé ženy si připravují směs i s bylinami, jako je levandule nebo tymián, nebo přidávají různé éterické oleje. Sice je to časově trochu náročnější, ale výsledky jsou skvělé a voňavé.
Bylinné máchání
Jako jeden z přírodních prostředků se doporučuje máčení vlasů v bylinných lázních připravených z balených bylin, černého nebo zeleného čaje. Bylinné máchání je účinné pro suché vlasy, protože byliny mají hydratační vlastnosti. K přípravě těchto koupelí není zapotřebí citrónových nebo pomerančových listů ani aromatických bylin.
Gely
Ibišek
Vařený ibišek je skvělým gelem na vlasy. Tento gel je spíše určený pro jemné vlasy, které nepotřebují takovou fixaci jako pevnější, silnější vlasy.
Lněné semínko
Stačí povařit několik tmavých hnědých lněných semínek v hrnci po dobu 10 minut. Poté vznikne pěkný, hustý gel. Důležité je odstranit z hmoty zbytky semínek. Tento gel je velmi účinný a efektivní.
Dalo by se říci, že veškeré přírodní prostředky na vlasy jsou o dost účinnější a lepší nežli komerční přípravky, které spíše vlasy poškozují, než aby jim prospívaly.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Dezidor