Vlasy
Vlas a chlup jsou označení pro dva anatomicky téměř totožné útvary tvořené keratinem. Až na několik výjimek jsou přítomny (hlavně ve formě srsti) u všech savců a jejich nejdůležitější funkcí je termoregulace (ať už v teplém, nebo chladném prostředí).
Padání vlasů
Padání vlasů se rozděluje na vratné (dočasné) a nevratné. Příčinami vratného vypadávání může být stres, těhotenství nebo například nedostatek vitamínů. Nevratné vypadávání vlasů je důsledkem činnosti mužských hormonů testosteronu a dihydrotestosteronu. Samotných příčin padání vlasů však existuje mnohem více a při diagnostice je potřeba brát v úvahu rodinnou anamnézu, aktuální zdravotní stav, překonané onemocnění, stresovou zátěž, prostředí, výživu a životní styl. Pro omezení vypadávání vlasů je důležitá řada faktorů, zejména dostatečné prokrvení pokožky. Proto se dá vypadávání vlasů zmírnit masáží hlavy, což však představuje jen malou část toho, co je potřeba udělat. Léčba padání vlasů je komplikovaná a často s nejistými výsledky.
Čím dál častěji se v současné době vyskytuje také ložiskové vypadávání vlasů, zvané alopeica areata. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém začne napadat vlasové folikuly a vytvářet malé lysinky velikosti mince. Spouštěčem bývá velmi silný stres nebo traumatický zážitek (postihuje například i malé děti při šikaně). Doporučuje se používání šetrných kosmetických přípravků, hydratace pokožky a hlavně dodržování duševní hygieny, která je klíčem k návratu vlasů.
Vypadávání vlasů u mužů
Vypadávání, řídnutí, slábnutí vlasů a s tím spojený vznik koutů a lysinek převážně na temeni hlavy a dalších částech hlavy trápí zejména mužskou populaci. Někteří muži jsou na své vlasy obzvláště citliví, a tak může tento vlasový problém kromě fyzických projevů přerůst také do psychické roviny a mít dopad i na osobní život. Je důležité si ověřit, jestli nejsou vaše závěry o vypadávání vlasů předčasné. Jestliže vlasy vypadávají v rozmezí 25–60 vlasů za den, je to jev zcela běžný. Pokud je to větší množství, jedná se opravdu o nadměrné vypadávání vlasů. Tyto problémy jsou z velké části zapříčiněny větší či menší dědičnou dispozicí způsobující přeměnu hormonu testosteronu na takzvaný DHT (dihydrotestosteron), který oslabuje vlasové cibulky a je příčinou toho, že vlasy začnou vypadávat. Postupné řídnutí vlasů se může projevit již v mládí, ale nebývá to časté, většinou se první příznaky projevují až po třicátém roce věku, u každého muže je to velmi individuální. Někdy se také může stát, že alopecii neboli plešatění může způsobovat i suchá pokožka a s ní spojené lupy, proto je třeba dbát o své vlasy kvalitními kosmetickými přípravky. Kromě těchto hlavních příčin existují ještě další příčiny, zejména stres, který je vědecky prokázán jako jedna z častých příčin tohoto problému, protože působí na vlasové cibulky přílišnou produkcí takzvaných volných radikálů; dále je to nedostatek důležitých prvků, jakými jsou kupříkladu železo, měď, zinek, silikon, vitamín B; nebo držení různých diet; tuhnutí tkáně okolo vlasové cibulky; vyšší produkce mazových žláz; časté teplotní změny; špatná péče o vlasy – u mužů především časté nošení čepic, klobouků, různých helem a dalších pokrývek hlavy. Také roční období působí na padání vlasů, především pak jaro (březen, duben) a podzim (září, říjen). V těchto měsících zpravidla vypadne vlasů více než po celý zbytek roku, ale toto vypadávání je pouze přechodným jevem. Další možností, proč vlasy vypadávají, může být znečištěné ovzduší, ve kterém se pohybujete, nebo práce či pobyt v zakouřených barech a hospodách, protože vlasy jsou tím neustále zatěžkávány, nemohou si odpočinout a ztrácejí důležité živiny. Pokud nejste spokojeni s kvalitou svých vlasů a domníváte se, že vám jich na hlavě stále jen ubývá, určitě boj hned tak nevzdávejte. Mnoho mužů se prostě smíří s tím, že vlasy mít nebudou, přestože existují způsoby, kterými lze růst vlasů obnovit, podpořit, nebo alespoň zpomalit jejich vypadávání. Pokud vyzkoušíte všechny možné vlasové tipy a triky, ale žádné z nich vám nepomohou, nebojte se navštívit dermatologa a poradit se o dalších možnostech léčby.
Faktory způsobující padání vlasů
- stres – ovlivňuje prokrvení pokožky hlavy a tím vlasy připraví o potřebné živiny
- nedostatek vitamínů – B, C, E
- nedostatek minerálů – železo, zinek, měď
- diety – nedostatek potřebných živin, vitamínů a minerálů
- špatný krevní oběh – nedostatečné prokrvení pokožky na hlavě
- operační zákrok
- znečištěné ovzduší
- roční období – nejvíce padají vlasy na jaře a na podzim
- časté nošení čepic, klobouků a jiných pokrývek hlavy
- nedostatečná péče o vlasy a pokožku hlavy – vysušená pokožka hlavy, lupy
- nadměrné pocení – zvýšená produkce potních žláz
Řídnutí vlasů z duchovního hlediska
Psychika hraje v našem těle významnou roli. Prožíváme-li stres nebo úzkost, tak často při tom měníme k horšímu způsob a kvalitu stravování, a to dohromady tvoří podmínky pro zánik vlasových cibulek a následné strátě vlasů.
Prevence proti vypadávání vlasů
Doplňte biotin
Vitamín H neboli biotin je nutný pro udržení zdravých vlasů a pokožky. U některých mužů dokonce zabraňuje padání vlasů. Bohatá na biotin jsou játra, ořechy, vaječný žloutek, květák, pivovarské kvasnice, hnědá rýže, zelený hrášek, čočka, oves, sója. Denní příjem 100–200 mcg pokrývá potřebu organismu.
Zaměřte se na jídelníček
Měl by obsahovat dostatek železa, zinku a vitamínů B.
Správná poloha a masáž
Lehněte si denně na 15 minut hlavou dolů na šikmou podložku, aby se vám prokrvila pokožka hlavy. Denně také provádějte masáž vlasové pokožky.
Vyhněte se necitlivému zacházení s vlasy
Nevysušujte si vlasy vytíráním osuškou. Nepoužívejte k vysušení horkovzdušný fén. Vlasy nevyčesávejte, dokud neuschnou.
Vyzkoušejte speciální kosmetiku
Používejte například šampóny proti vypadávání vlasů či přímo růstová séra na vlasy. Jejich účinnost by se měla ukázat během prvních 4–6 týdnů, kdy zastaví nadměrné padání, a během 3–4 měsíců způsobí růst vlasů nových.
Nenoste pokrývky hlavy
Omezte používání čepic, kšiltovek, klobouků a podobně.
Jak zabránit padání vlasů
Správná strava
Vlasy jsou složeny z keratinu (bílkovina) a stejně jako celé tělo fungují podle toho, co jíme. Dopřejte si tedy dostatek bílkovin ve stravě, jezte hodně masa. Můžete tím omezit řídnutí a slábnutí vlasů.
Dodržování hygieny
Prach, kouř a špína, se kterými se denně setkáváte, ucpávají póry vlasových folikulů. Proto je čistá hlava základem pro zdravý růst a vývoj vlasů. Šampónem, vhodným pro váš typ pokožky, se umyjte, jakmile pocítíte potřebu. Mějte však na paměti, že voda odstraňuje přirozené pH pokožky, narušuje její filtr, může dojít k podráždění a nadměrnému maštění či vysoušení.
Neškrábat se
Tento bod navazuje na předcházející. Pokud budete mít špinavou hlavu a budete se škrábat, můžete lehce poškodit vlasové folikuly, které se zadrhnou za nehty. Raději si běžte pokožku na hlavě promasírovat tonikem nebo speciálním přípravkem proti padání vlasů. Doporučeny jsou přípravky s obsahem klinicky ověřených látek, jako je melatonin, aminexil nebo minoxidil.
Vlasy netahat
U mužů tento problém hrozí pouze ojediněle, nicméně pokud máte dlouhé vlasy, pevné stažení do ohonu jim nedělá dobře a po několika letech by se vám mohlo nepěkně zvětšit čelo. Raději je nechte rozpuštěné.
Málo stresu
Je známo, že stres není obecně zdravý pro fungování celého organismu. Co se děje ve vaší hlavě, se však odrazí i na ní. Kvůli stresu můžete zbytečně přijít o pár tisícovek vzácného porostu. Dodržovat tedy i psychohygienu!
Nepoužívejte kondicionér na vlasovou pokožku
Kondicionér patří pouze na delší vlasy, na vlasové pokožce nemá co dělat. Vlasům dodává lesk, čímž dochází k lepšímu rozčesávání. V případě kontaktu s pokožkou budou vlasy zplihlé, mastné a bez objemu. Podporuje také usazování nečistot kolem vlasového folikulu.
Nepřehánějte to s gely a jinými stylingovými prostředky
Pokud dennodenně používáte pro své zkrášlení tuny gelu, může se stát, že vám ucpe póry na pokožce hlavy, která pak nemůže „dýchat“. Raději zkuste ráno vyjít z koupelny naprosto přirozeně – bez natupírovaných vlasů.
Chraňte vlasy před přímým slunečním světlem
Naši pokožku chráníme před UV zářením opalovacím krémem, oči si chráníme slunečními brýlemi, ale co vlasy? Pokud máte to štěstí a bydlíte někde u moře, nebo se často vystavujete slunečnímu světlu, může vám UV záření poškodit vlasy. Nejideálnější ochrana je vzdušná světlá čepice či klobouk.
Prokrvení vlasové pokožky
Nejpříjemnější a nejúčinnější podpora růstu je prokrvení vlasové pokožky. Ne každý má však to štěstí a dokáže přesvědčit svou drahou polovičku k tak příjemné aktivitě. Pokud začínáte viditelně ztrácet vlasy, může to pro ni být dobrá motivace.
Kofeinové přípravky na vlasy
Kofein brání využití testosteronu, který zapříčiňuje padání vlasů. Bohužel si nepomůžete, když budete kofein do těla dostávat pomocí šálků kávy. Pro správný účinek by bylo potřeba vypít 60–70 velkých „turků“. Po takovém množství kávy už by vám byly vaše vlasy ukradené.
Na našem trhu prozatím chybí přípravky takové kvality, aby v nich účinná látka byla opravdu vlasům prospěšná. Kofeinové šampóny, které produkují farmaceutické firmy, vám po několika sekundách nanesení na vlasy určitě nic nezlepší.
Nekuřte
U mužů, kteří se nedokážou odlepit od cigarety, bylo zjištěno větší riziko plešatění. Pokud nevíte, jak vydržet pár hodin bez cigarety, můžete vyzkoušet různé alternativy nikotinové závislosti. Nejen vaše vlasy vás budou milovat.
Vypadávání vlasů u mužů – foto
Zde jsou fotografie, na kterých je vidět vypadávání vlasů u mužů.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Kevin Ende