Výběr vhodného oleje
Na suché konečky se doporučuje mandlový olej. Právě výtažek z této peckovice konečky posílí a zacelí. Podobné vlastnosti mají také avokádové oleje. Ty působí blahodárně na celý vlas, který zpevní a zabrání tak jeho případnému lámání.
Pro lesk vlasů je ideální kokosový olej, který je běžně dostupný v drogeriích či v kadeřnických salonech. Kouzlo kokosového oleje poznáte již po jednom použití – stačí dopřát vlasům kokosový zábal na noc a po probuzení vlasy pořádně umýt. Vlasy budou o poznání zářivější, pevnější a budou mít i příjemnou vůni.
Pokud vás trápí padání vlasů, můžete vyzkoušet meruňkový olej, který vlasy nezatíží a dodá jim chuť růst.
Mezi další výborné vlasové pomocníky patří jojobový olej. Ten je vhodný pro velmi suché vlasy, které mají tendenci se lámat. Vlasům dodá pružnost a pevnost. Výtažky z jojoby působí také na vlasové kořínky a pokožku hlavy, kterou promastí a díky tomu se dostanou potřebné živiny dále do celého vlasu.
Samozřejmě pomáhá také obyčejný olivový olej. Výtažky z oliv se používají do krémů, mastí a především olejů. I olivový olej vlasy zpevní, dodá jim lesk a vitalitu.
Použití olejů na vlasy
Olej je nejlepší nechat působit déle. Nic nezkazíte, když si večer uděláte olejový zábal, vlasy necháte přes noc vstřebávat výživné složky a ráno olej pořádně vymyjete šampónem. Tento rituál lze opakovat dvakrát až třikrát týdně podle potřeby. Vždy je třeba olej z vlasů pořádně vymýt, vlasy by se totiž mohly kvůli zbytku oleje mastit a výsledek by byl spíše opačný.
Pokud nejste typ, který by sháněl rozličné ingredience k vyrobení vlastního oleje, stačí zajít ke kadeřnici a ta vám poradí, co se hodí zrovna pro váš typ vlasů. Vlasový olej si můžete koupit i v drogerii, kde najdete širokou škálu olejů od světových značek vlasové kosmetiky.
Olejové zábaly pro suché vlasy
Avokádový olej
Plný vitamínů a významných regeneračních složek. Vyniká hydratačními vlastnostmi. Hodí se pro citlivou vlasovou pokožku, jemné a suché vlasy.
Olej z orchidejí
Považuje se za velmi ceněný anti-aging prostředek. Nejlépe působí jako zábal na suché vlasy před jejich umytím. Vlasy regeneruje, dodává jim výživu a výjimečný lesk.
Jojobový olej
Pro své vlastnosti je velmi dobře známý ve všech světadílech. Zklidňuje vlasovou pokožku a regeneruje poškozený vlas. Je vhodný pro rychle se mastící vlasovou pokožku a suché dlouhé vlasy.
Kokosový olej
V Asii (především v Barmě, Indii a na Srí Lance) je velmi ceněn a používá se proti lámání vlasů, třepení konečků a rovněž i proti vypadávání vlasů. Na vlasy se nanáší teplý. V létě chrání vlasy před UV zářením.
Mandlový olej
Bohatý na minerální látky s vysokou regenerační schopností. Je nedráždivý, a proto ho lze použít i u citlivé vlasové pokožky. Pomáhá na velmi suché vlasy a třepící se konečky.
Makadamiový olej
Vzácný olej, který se přidává do exkluzivních přípravků. Má výjimečné zvláčňující a hydratační schopnosti. Používá se pro drsné, hrubé, nepoddajné vlasy s tendencí k nadměrnému vysušování.
Meruňkový olej
Bohatý na nenasycené mastné kyseliny a další látky, které působí jako anti-aging faktor. Při pravidelném používání reguluje vypadávání vlasů, dodává jim lesk a změkčuje vlasovou pokožku.
Nimbový olej
Léčivé účinky tohoto oleje nelze pominout. Uplatňuje se pro svědivou, podrážděnou, ale i ekzematickou vlasovou pokožku se sklonem k vysušování. Hodí se pro regeneraci a hydrataci všech typů vlasů.
Olivový olej
Obsahuje spektrum výživných a regeneračních látek, které příznivě ovlivňují funkci vlasové pokožky. Uhlazuje kutikulu vlasového vlákna a působí hydratačně.
Pupalkový olej
Tento olej je vhodný především pro vnitřní užívání, podobně jako olej z černého rybízu a brutnáku lékařského. Obsahuje množství vitamínů (hlavně vitamín E) a esenciální mastné kyseliny (mimo jiné gama-linoleovou). Užívá se 1 lžička 2krát denně.
Příprava olejových zábalů
Přiměřené množství oleje mírně zahřejeme v nádobě s teplou vodou (můžete použít i menší uzavíratelný igelitový sáček) a aplikujeme na vlasovou pokožku a do vlasů. V případě mastnější vlasové pokožky olej nanášíme jen do vlasů a na roztřepené konečky. Do všech olejových zábalů můžeme přidat 5–7 kapek rozmarýnového esenciálního oleje, jehož vlastnosti jsou zcela výjimečné. Hydratuje pokožku vlasů a vlasové vlákno a současně reguluje produkci séba v pokožce, působí proti lupům a vypadávání vlasů.
Poškozené vlasy
Hlavní roli v tomto receptu hraje obyčejná majonéza. Tu si nanesete na vlasy po celé jejich délce, překryjete je potravinářskou fólií a ručníkem a necháte alespoň půl hodiny působit (klidně můžete nechat zábal na vlasech i několik hodin). Poté vlasy důkladně opláchnete a běžným způsobem upravíte.
Mastné vlasy
Pokud vás trápí mastné vlasy, vyzkoušejte sílu obyčejného kefíru či blahodárné účinky citrónu. Do vlhkých vlasů a pokožky hlavy vmasírujte kefír, zabalte do ručníku a nechte zábal půl hodiny působit. Poté vlasy opláchněte a umyjte je oblíbeným šampónem. Dále můžete vyzkoušet vetřít do pokožky hlavy šťávu ze dvou čerstvých citrónů. Vlasy pročešte, pokud máte problémy s roztřepenými konečky, tak pouze do poloviny jejich délky. Po dvaceti minutách důkladně opláchněte. Proceduru opakujte každý druhý den.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Retken