Na co máme nehty
Nehty chrání špičky prstů a umožňují přenos hmatu. Kdybychom neměli nehty, náš hmat by se výrazně zhoršil. Hmat je jedním ze smyslů, které nám pomáhají zorientovat se v okolním prostředí, proto jsou pro nás nehty důležité.
Nehty nemoci
Onemocnění nehtů je odlišné od onemocnění kůže. Ačkoli nehty mají stejný základ jako kůže, mají své vlastní příznaky a symptomy, které se mohou vztahovat i k jiným zdravotním potížím. Mezi onemocnění nehtů patří:
- Koilonychia – patologické zakřivení nehtů v důsledku nedostatku železa
- Lámavost nehtů neboli křehkost nehtů
- Melanonychia – černé nebo hnědé zabarvení nehtů
- Onychokryptóza – známá jako „zarostlé nehty“
- Onychodystrofie – deformace nehtů, které mohou vzniknout u rakoviny při chemoterapii
- Onychogryposis – zesílení a zvýšení zakřivení hřebu nehtu, toto onemocnění je obvykle výsledkem poranění lůžka nehtu
- Onychomykóza – nakažlivá infekce nehtu způsobená stejným houbovým organismem, který způsobuje pásový opar na kůži
- Onychophosis – růst epitelu v nehtu
- Onychoptosis – pravidelné uvolňování jednoho nebo více nehtů, tento stav může charakterizovat určité onemocnění, jako je syfilis
- Onychomatricoma – nádor nehtové matice
- Pemfigus – autoimunitní onemocnění
- Paronychia – bakteriální nebo plísňové infekce přilehlé kůže u nehtu
- Subunguální hematom – vyskytuje se v důsledku úrazu, kdy se hromadí krev pod nehtem
Lámavé nehty – domácí léčba
Nejčastějším důvodem návštěv nehtového studia bývá lámavost nehtů. Pokud má některá žena zlomený nehet, vadí jí to stejně, jako kdyby si ráno nevyčistila zuby nebo se neučesala. Nehty si můžeme zlomit celkem běžně při vykonávání ruční práce nebo při zaměstnání, a nemusíme mít potíže s jejich lámavostí. Mnohdy nám ale chybí železo, vitamín A nebo má mnoho žen potíže se štítnou žlázou – lámavost nehtů je pak důsledek. Důležitá také bývá ochrana rukou při práci s čisticími prostředky. Obsahují totiž aditiva, která mohou mít na lámavost nehtů a ruce celkově velmi negativní vliv. Při zvýšené lámavosti nehtů je nutné nejen ruce, ale i celou nehtovou ploténku řádně promastit. Při větším poškození jsou vhodné olejové zábaly nebo koupele prstů ve vlažném oleji. Následuje řádné promasírování. Důležitá je prevence, která spočívá v ochraně ruky, a tedy i nehtu. Při práci se saponáty nebo jinými odmašťujícími chemikáliemi je nutno použít pryžové nebo tekuté rukavice.
Akrylové nehty
Pro modelování akrylových nehtů se používá akrylový pudr a tvrdidlo. Tvrdidlo neboli liquid je čirá tekutina, ve které se akrylový pudr rozpustí a vytvoří tak hmotu vhodnou pro modeláž dokonalých akrylových nehtů. Výsledné akrylové nehty jsou tenké, velmi pevné a odolné. Na akrylové nehty není zapotřebí UV lampy.
Nehty fotogalerie
Zde můžete vidět nehty.
Design nehtů – video návody
Zde můžete vidět návody na design nehtů.
Autor: © svevi
Foto: © Spill