Informace od zdravotní sestry

MENU

  

DÁSNĚ

  

SEBOREA

  

WARFARIN

  

ANTIBIOTIKA

  

Injekce na ředění krve a alkohol

 


Aktualizováno:

Léčba

Pokud užíváte antikoagulancium, jinak známé jako lék na ředění krve – pro prevenci mrtvice, fibrilace síní, hluboké žilní trombózy, plicní embolie nebo jednoho z mnoha dalších zdravotních stavů, které přirozeně mohou způsobit krevní sraženiny – pravděpodobně víte, že tyto léky zvyšují riziko krvácení. Co dalšího ředí krev a zvyšuje riziko krvácení? Pití alkoholu. Když to dáme dohromady, riziko krvácení se zvýší.

Alkohol při užívání léků na ředění krve

Obecně lze říci, že pití během užívání antikoagulancií je špatný nápad a doporučuje se zdržet se jakékoli konzumace alkoholu.

Situaci ještě zhoršuje skutečnost metabolické změny, ke které dochází v játrech při pití alkoholu. Ta může významně změnit účinnost léků na ředění krve. Může to snížit účinnost léku nebo to může zvýšit konkrétní mechanismus účinku a mít opačný účinek (např. ještě silnější krvácení). Výsledek závisí na jednotlivci.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Léky na ředění krve a alkohol

Existují nějaké léky na ředění krve, kterým nevadí pití alkoholu? Bohužel ne — nezáleží na tom, jaký antikoagulant se právě užívá, ať jsou to injekce nebo tablety. Upozornění na alkohol se vztahuje na celou skupinu těchto léků. Patří sem:

 • Warfarin;
 • Eliquis (apixaban);
 • Clexane, Inhixa (enoxaparin);
 • Xarelto (rivaroxaban);
 • Pradaxa (dabigatran);
 • Lixiana (edoxaban);
 • Arixtra (fondaparinux).

S tím, co bylo řečeno, klinické studie prokázaly, že riziko krvácení spojené s novějšími antikoagulancii, jako je Eliquis, je méně závažné než riziko spojené s jinými, jako je Warfarin. To však neznamená, že na Eliquis se může pít alkohol – stále je to nebezpečné.

Nežádoucí účinky alkoholu a léků na ředění krve

Ať už při užívání antikoagulancií pijete nebo ne (doufejme, že ne, pro vaši bezpečnost), dávejte si pozor na známky abnormálního krvácení. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte:

 • krvácení z nosu, zvláště nekontrolovatelné;
 • krvácení z horní části zažívacího traktu, indikované tmavou/dehtovou stolicí;
 • krvácení z dolního zažívacího traktu, indikované jasně červenou krví ve stolici;
 • řezy a škrábance, u kterých se nedá zastavit krvácení;
 • krvácení z dásní;
 • nadměrné/neobvyklé modřiny;
 • těžká únava;
 • bolest hlavy, závratě nebo zmatenost po pádu (zejména pokud se uhodíte do hlavy);
 • zvratky, které jsou krvavé nebo vypadají jako kávová sedlina.

V některých případech – pokud například zaznamenáte krvácení z dásní nebo modřiny – můžete jednoduše zavolat svému lékaři. Jindy je nezbytná okamžitá cesta na pohotovost nebo zavolání na tísňovou linku 112, protože některé krvácivé epizody mohou být život ohrožující.

Pokud pacient spadne a udeří se do hlavy, může mít intrakraniální krvácení, aniž by si to uvědomil. A ve chvíli, kdy si řekne 'Necítím se dobře', může být příliš pozdě.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Alkohol a léky na ředění krve

Takže už nikdy nemůžu pít? Lékaři důrazně nabádají své pacienty, kteří užívají antikoagulancia, aby se úplně zdrželi alkoholu, souhlasí s tím, že mírné, sporadické pití může být pro některé jedince v pořádku. Ale co přesně znamená „mírné“? Definice mírného pití je jeden nápoj denně pro ženy a dva nápoje denně pro muže, toto množství by bylo považováno za nadměrné a nebezpečné pro osobu užívající přípravek na ředění krve. Konečné slovo je zde sporadické. Jinými slovy, pít alkohol je možné tu a tam při zvláštní příležitosti.

Když si dáte jednu sklenku, je to pravděpodobně v pořádku. Ale pro pacienty, kteří mají byť jen jednu sklenici, je důležité, aby si uvědomovali varovné příznaky a věděli, do čeho se mohou dostat.přidejte sem svůj komentář

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.

přehled komentářů
K článku zatím nebyl napsán žádný komentář.

Témata

Zajímavé články

To mě zajímá cz

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

SiteMAP

RSS