Příznaky
Onemocnění začíná horečkou, která trvá několik dní, a po jejím poklesu následuje generalizovaný výsev takzvané makulární vyrážky. Vyrážka je tvořena růžovo-červenými flíčky na hrudi a končetinách. Vyrážka nesvrbí a po zatlačení bledne. Osypání obvykle zmizí do několika hodin, až 2 dní. Toto onemocnění bývá často zaměňováno se spalničkami či zarděnkami, které jsou vážnějšími onemocněními, ale lze je potvrdit sérologicky. Pokud lékař nepomyslí na toto onemocnění a předepíše na léčbu horečky antibiotika, může být výsev vyrážky zaměněn s alergií na předepsané léky. Šestá nemoc bývá častou příčinou febrilních křečí.
Dospělý člověk onemocní šestou nemocí velmi vzácně. Když už se to ale stane, bolest v krku a zvětšené krční uzliny často připomínají mononukleózu.
Takto vypadá šestá nemoc.
Léčba
Léčba je pouze symptomatická. Podávají se léky na snížení teploty. Protože jde o virové onemocnění, podávání antibiotik je neopodstatněné. Nutný je dostatečný příjem tekutin. Očkování proti šesté nemoci dosud neexistuje.
Jaké je riziko
Lidem s těžkým oslabením imunitního systému může virus způsobit zánět plic nebo mozku. V pozdějším stadiu nemoci se mohou u pacienta objevit komplikace způsobující aseptickou meningitidu, encefalitidu, hepatitidu nebo hematologické malignity.
Je známé nebezpečí hrozící plodu při páté nemoci, kdy může dojít k potratu či poškození plodu. U šesté nemoci nebezpečí v těhotenství nejsou uváděna.
Autor: © svevi
Foto: © Emiliano