Funkce methioninu
Methionin je stejně jako všechny ostatní proteinogenní aminokyseliny součástí proteinů (bílkovin). Jeho kodon (kombinace tří bází v mRNA určujících druh aminokyseliny) je AUG, typický start kodon, kterým se začíná syntéza proteinu na ribozomu. Proto je methionin obvykle první aminokyselinou v proteinu, ke které se pak další aminokyseliny připojují. Methionin může sloužit pouze pro nastartování tvorby bílkovin, a proto bývá často její počátek s methioninem (formylmethioninem) při posttranslačních modifikacích odštěpen. To je také důvod, proč je methioninu v bílkovinách relativně málo. Methionin slouží jako donor methylové skupiny. V komplexu S-adenosylmethionin slouží jako koenzym mnoha methylačních enzymů (například při methylaci bází v DNA nebo methylaci při tvorbě takzvané čepičky mRNA). Methionin se uplatňuje především při tvorbě bílkovin v eukaryotických buňkách. Prokaryota (evolučně velmi staré organismy bez buněčného jádra) používají pro začátek translace modifikovaný methionin – formylmethionin.
Methionin vyživuje vlasy, nehty a pokožku, snižuje lámavost vlasů a nehtů, zlepšuje kvalitu a hustotu vlasů. Napomáhá také při snížení nadváhy a hladiny cholesterolu, podporuje regeneraci organismu po sportovním výkonu. Methionin působí rovněž jako antioxidant. Tato esenciální bílkovinotvorná aminokyselina zahajuje biosyntézu bílkovin, cysteinu, kreatinu a karnitinu. Při jejím nedostatku klesá výživná hodnota mnohých rostlinných bílkovin.
Účinky methioninu na vlasy
Aminokyseliny jsou hlavní stavební jednotkou našich svalů, vlasů, pokožky a doslova každého vlákna v našem těle. Mohou ovlivňovat naši duševní pohodu, přispět ke stabilizaci nálady, a dokonce bránit bolesti. Hrají značnou roli v tom, zda se cítíme hladoví, nebo sytí, ospalí, nebo naopak odpočatí. S přibývajícím věkem se potřeba aminokyselin v lidském těle snižuje. Malé dítě potřebuje zhruba 8,5krát více aminokyselin než dospělý člověk, a to proto, že mladý organismus se vyvíjí a ke svému rozvoji potřebuje protein, jehož jsou aminokyseliny základním stavebním kamenem.
Methionin je esenciální (lidské tělo ji nedokáže syntetizovat, musí být do organismu dodávána s potravou), proteinogenní (bílkovinotvorná) aminokyselina. Jedná se o nejméně zastoupenou aminokyselinu, při jejímž nedostatku klesá výživná hodnota mnohých rostlinných bílkovin. Methionin je výchozí aminokyselina, která zahajuje biosyntézu bílkovin, cysteinu, kreatinu a karnitinu.
Methionin se často používá proti vypadávání vlasů a při dalších podobných problémech.
Methionin je obsažen v těchto potravinách:
- mléko a mléčné výrobky
- ryby
- vejce
- libové maso
- obilniny
- mouka
- rýže
- chleba
- luštěniny (sušené fazole, sójové boby, čočka, cizrna)
- olejniny (vlašské ořechy, mandle, lískové oříšky)
- ostatní ovoce a zelenina
Aminokyseliny lze doplnit i formou potravinových doplňků. Přípravky vhodné při vypadávání vlasů obsahují hlavně aminokyseliny cystein a methionin a vzájemně se liší pouze jejich obsahem a také obsahem dalších nutričně významných látek.
Methionin – dávkování
Tabletu je možné před spolknutím rozlomit nebo rozkousnout. Doporučené dávkování není vhodné překračovat. Nejčastěji se doporučuje 1 tableta 3x denně, zapít vodou.
Methionin – cena
Zde je cena účinného přípravku s methioninem: methionin cena.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Johnny